Woda dla mamy

Woda dla mamy

W ostatnim czasie po raz kolejny zostałam mamą, tym razem żarłocznej Tosi (ależ ona ma apetyt ). Pakując torbę z rzeczami niezbędnymi w czasie pobytu w szpitalu nie mogłam zapomnieć o wodzie do picia – dużych ilościach wody.

Ile wody pić?Lampka wody_m

Rzeczywiście pragnienie po porodzie jest bardzo duże. Spowodowane jest to produkcją pokarmu, która naturalnie podnosi dzienne zapotrzebowanie na płyny. Na pytanie ile płynów powinna przyjmować zarówno kobieta w ciąży jak i kobieta karmiąca, odpowiedz brzmi około 3 litry, jednak najlepiej aby kierowała się własnym pragnieniem. Wodę powinna mieć zawsze pod ręką, aby na bieżąco uzupełniać poziom płynów. Brzmi banalnie, ale rzeczywiście tak jest

Co to jest woda mineralna?

Na rynku dostępne są obecnie dziesiątki wód mineralnych. Różnią się składem (ogólna zawartość minerałów), ceną, a nawet smakiem (wody smakowe). A może po prostu pić zbierającą ostatnio coraz więcej pochlebnych opinii poczciwą „kranówkę ” – o wodzie z kranu innym razem.

Do 2011 roku za wodę mineralną mogliśmy uznać tą, która zawiera 1000 mg składników mineralnych w 1 litrze. W tej sytuacji takie flagowe marki jak Nałęczowianka (709 mg/l), Kropla Beskidu (386mg/l)wodami mineralnymi nie były..

Po 2011 roku, krajowe przepisy dostosowano do wymogów unijnych, zgodnie z którymi za naturalną wodę mineralną uznawać można każdą wodę z pokładów podziemnych pierwotnie czystą, niezależnie od tego, ile zawiera składników mineralnych. Tak więc za wodę mineralną może być uznana zarówno woda zawierająca 4000 mg składników mineralnych w 1 litrze, jak i woda zawierająca ich mniej niż 50 mg.

Aktualnie naturalne wody mineralne są podzielone na cztery kategorie:

  • wysokozmineralizowane – mające powyżej 1500 mg/l składników mineralnych
  • średniozmineralizowane – mające od 500 do 1500 mg/l składników mineralnych
  • niskozmineralizowane – mające nie więcej aniżeli 500 mg/l składników mineralnych
  • bardzo niskozmineralizowane mające nie więcej niż 50 mg/l składników mineralnych

Którą wodę wybrać?

Kobiety w ciąży i karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną lub przynajmniej średniozmineralizowaną. Dlaczego? Ponieważ w tym szczególnym czasie wzrasta zapotrzebowanie na poszczególne składniki mineralne w tym szczególnie na wapń, magnez oraz jod. Naturalne wody mineralne są doskonałym łatwo przyswajalnym źródłem tych pierwiastków.

Wody z wysoką zawartością minerałów są również źródłem sodu, przed którym ostrzegają producenci wód niskosodowych. Wysokie spożycie sodu bowiem może przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego. Ale przecież sód reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, a wraz z potasem transportuje składniki odżywcze do poszczególnych komórek.

Pijąc wodę wysokozmineralizowną, nie sposób doprowadzić do przedawkowania sodu w organizmie. Przeciętna ilość tego pierwiastka zawarta w 2 litrach wody, które powinna wypić ciężarna lub karmiąca, to jedynie ok. 5% zapotrzebowania dziennego

Spożycie 2 litrów wysokozmineralizowanej wody, pokrywa jedynie około 5% dziennego zapotrzebowania na sód.

Realnym zagrożeniem przedawkowania sodu w naszej diecie jest spożywanie przesolonych posiłków i dań gotowych, zawierających bardzo duże ilości soli.

Najlepszą wodą dla przyszłych mam oraz kobiet karmiących piersią są wody wysoko – i średniozmineralizowane.

Pozdrawiam

Mama Asia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *