Pasztet z wątróbki

Pasztet z wątróbki

Z zasady nie kupuję wędlin. Właściwie jeśli już, to w moim koszyku lądują kiełbasy – dobre kiełbasy.

Wystarczy wymienić tylko kilka składników, które są dodawane do mięsa, aby ostatecznie powstał produkt, który w moim odczuciu nie powinien być w ogóle przez ludzi spożywany. Ale o szczegółach innym razem.

Jednym z przepisów na domowe wędliny po który sięgam średnio raz na miesiąc jest domowy pasztet z wątróbki. Jest łatwy do wykonania i po prostu przepyszny – smakuje jak najlepszy francuski pasztet z gęsich wątróbek, a to nasz poczciwy polski kurczak, a raczej jego wątroba.

Składniki:

  • 0,5 kg wątróbki z kurcząt
  • 2 marchewki
  • 2 cebule
  • pietruszka – korzeń
  • sól himalajska, suszona cebula, zioła prowansalskie, kurkuma
  • 5-6 pieczarek

Przygotowanie:

Wątróbkę umyć i włożyć do nagrzanego na 200 stopni piekarnika (w zamkniętym naczyniu żaroodpornym) na ok 25 minut. W tym samym czasie pokroić wszystkie warzywa drobno i zeszklić na patelni z masłem klarowanym (tłuszczem kokosowym), a następnie dodać odrobinę wody i dusić do miękkości warzyw. Po upieczeniu, odstawić wątróbke do ostygnięcia. Następnie zmielić z warzywami, przyprawami i ponownie włożyć do żaroodpornego naczynia. Piec 30 minut.

Spróbujcie, naprawdę warto. Napiszcie jak wrażenia.

Smacznego !

Chleb żytni na zakwasie

Chleb żytni na zakwasie

Na zajęciach prowadzonych w Bezpłatnej Szkole Rodzenia Alma Matter, mówię o szkodliwości pszenicy. A przecież pszenica, a co za tym idzie – chleby, bułeczki, kluski, pyzy, makarony to nieodłączny element naszego codziennego jadłospisu. Badania mówią jednak same za siebie. Pszenica uzależnia, powoduje tycie, przyczynia się do powstawania wielu chorób – w tym chorób autoimmunologicznych.

Wspaniałą alternatywa dla pieczywa pszennego jest żytni chleb na zakwasie. Dlaczego na zakwasie? Ponieważ podczas procesu fermentacji, która zachodzi w trakcie produkcji zakwasu oraz po dodaniu do masy chlebowej – zniszczone zostają toksyny, związki pleśniowe oraz rakotwórcze. W procesie fermentacji następuje również dezaktywacja kwasu fitynowego, który na zdolność do wiązania składników mineralnych, takich jak wapń, czy magnez.

Sama piekę chleb od kilku lat. Jest smaczny i bardzo pożywny. Moje dzieci go uwielbiają!

Poniżej przedstawiam przepis na chleb, jak również na zakwas.

Zakwas:

Składniki należy dodawać porcjami, co 24 godziny. Garść mąki żytniej, najlepiej razowej, mniej więcej 100g, mieszamy gruntownie z letnią wodą, aby otrzymać dość gęstą papką konsystencji ciasta na racuchy, bądź kwaśnej śmietany. To wszystko zostawiamy w cieple (optymalnie byłoby w pobliżu grzejnika). Co 12 godzin dobrze jest tą papkę dokładnie wymieszać, tak, aby pokazały się pęcherzyki powietrza, znowu przykryć i odstawić w ciepłe miejsce. Każdego dnia dodawać garść mąki i trochę wody, do uzyskania konsystencji jak wyżej….i tak przez 4-5 dni.

Przepis na chleb: (2 chleby – upieczone w formach „keksówkach”)

Składniki:

1 kg mąki żytniej oczyszczonej (typ 720)

0,5 kg mąki żytniej razowej (typ 2000)

1 szklanka płatków owsianych

1,5 l letniej wody

4 łyżeczki soli

Zakwas (0,5 litra)

Wszystkie składniki wymieszać (najwygodniej za pomocą miksera), odłożyć około 0,5 l do pojemnika (na zakwas na kolejny chleb). Ciasto chlebowe przełożyć do 2 keksówek, uprzednio wysmarowanych tłuszczem kokosowym, masłem lub smalcem, odstawić do ciepłego miejsca – ja wkładam do piekarnika (oczywiście wyłączonego) na max. 10 godzin, aby ciasto wyrosło. Po tym czasie ciasto posmarować białkiem, tłuszczem (najlepszy ciekły olej kokosowy)z wierzchu. Piec chleb w temp. 180 0C, przez 1,5 godziny.

Upieczony chleb wyjąć z foremek i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Jeden z chlebów można zamrozić.

Zakwas na kolejne chleby:

Ciasto odłożone do oddzielnego pojemnika na kolejne chleby należy pozostawić na 24 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie schować do lodówki. Tam może być przechowywane przez 2 tygodnie. W tym czasie powinno być ponownie wykorzystane do wypieku kolejnego chleba.

Świeże soki w diecie przyszłej mamy

W czasie ciąży wzrasta znacznie zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy.Świeże soki

Różnice w zapotrzebowaniu na poszczególne składniki przedstawiam poniżej.

Kobieta 26-60 latKobieta ciężarna
Witaminy
Witamina B9 (kwas foliowy)290 µg450 µg
Witamina A 800 µg 1250 µg
Witamina D1000IU1500 – 2000IU
Witamina E9 µg12 µg
Witamina C*70 mg80 mg
Witamina B21,8 mg2,0 mg
Witamina B62,0 mg3,0 mg
Witamina B123,0 µg4,0 µg
Składniki mineralne
Wapń900 mg1200 mg
Fosfor700 mg900 mg
Magnez300 mg350 mg
Żelazo18 mg26 mg
Cynk13 mg16 mg
Jod160 µg180 µg
Selen60 µg65 µg
Źródło:H. Ciborowska, A.Rudnicka: Dietetyka, 137, 156, 2010)
*Zapotrzebowanie na witaminę C w rzeczywistości jest znacznie większe, dochodzi do kilkudziesięciu gramów/doba (Robert F. Cathcart, Vitamin C:The nontoxic, nonratelimited, antioxidant free radicalscavenger (C) Medical Hypotheses, 18:61-77, 1985)

Czytaj dalej

Uciążliwe skurcze łydek podczas pływania – magnez na ratunek

Źródła magnezu

Na pewno większość z was może pochwalić się jakże „przyjemnym ” doświadczeniem, jakim jest skurcz mięśni podczas pływania. Dotyczą one zazwyczaj mięśni łydek, rzadziej mięśni pośladków, ud czy kończyn górnych. O ile złapiemy skurcz podczas treningu, bądź zabawy na basenie w ukryciu zaciskamy zęby, czekając aż ból przeminie, o tyle trwający kilka, kilkanaście minut skurcz, który dorwie nas na otwartych wodach jeziora lub morza, staje się niebezpieczny, gdyż całkowita niemożność pływania grozi utonięciem.

Wśród winowajców najczęściej wymienia się niedobory magnezu, a co za tym idzie złą dietę i w ogóle niezdrowy styl życia. Czytaj dalej

Woda dla mamy

Woda dla mamy

W ostatnim czasie po raz kolejny zostałam mamą, tym razem żarłocznej Tosi (ależ ona ma apetyt ). Pakując torbę z rzeczami niezbędnymi w czasie pobytu w szpitalu nie mogłam zapomnieć o wodzie do picia – dużych ilościach wody.

Ile wody pić?Lampka wody_m

Rzeczywiście pragnienie po porodzie jest bardzo duże. Spowodowane jest to produkcją pokarmu, która naturalnie podnosi dzienne zapotrzebowanie na płyny. Na pytanie ile płynów powinna przyjmować zarówno kobieta w ciąży jak i kobieta karmiąca, odpowiedz brzmi około 3 litry, jednak najlepiej aby kierowała się własnym pragnieniem. Wodę powinna mieć zawsze pod ręką, aby na bieżąco uzupełniać poziom płynów. Brzmi banalnie, ale rzeczywiście tak jest

Co to jest woda mineralna?

Na rynku dostępne są obecnie dziesiątki wód mineralnych. Różnią się składem (ogólna zawartość minerałów), ceną, a nawet smakiem (wody smakowe). A może po prostu pić zbierającą ostatnio coraz więcej pochlebnych opinii poczciwą „kranówkę ” – o wodzie z kranu innym razem.

Czytaj dalej

Witamina D – konieczna suplementacja

rybaBadania naukowe przeprowadzane w ostatnich latach potwierdziły, że deficyt witaminy D występuje powszechnie i staje się jednym z najważniejszych problemów medycznych we współczesnym społeczeństwie.

 

Niedobór witaminy D przyczynia się do:

  • osteoporozy
  • obniżenia odporności organizmu
  • zapadania na choroby autoimmunologiczne (w tym toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, nieswoiste zapalenia jelit) oraz nowotwory
  • niedoczynności tarczycy
  • chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych, przewodu pokarmowego
  • depresji

Źródła witaminy D: Czytaj dalej