Dlaczego dietę Low FODMAP należy stosować pod okiem dietetyka?

Dlaczego dietę Low FODMAP należy stosować pod okiem dietetyka?

Lowfodmap-1280x723.jpg

 Dieta Low FODMAP została zaprojektowana do współpracy ze specjalistą dietetykiem, który będzie w stanie zapewnić pacjentowi odpowiednie wsparcie merytoryczne oraz motywację. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się nieskomplikowana, ponieważ należy wyeliminować z diety wszystkie produkty spożywcze zawierające FODMAP, jednak w praktyce może przysporzyć wiele trudności. Protokół składa się z 3 etapów. W każdym z nich możemy napotkać trudności, przeszkody, które będą dla nas niezrozumiałe, mogą powodować zniechęcenie i rezygnację. Ścisłą współpraca z dietetykiem pozwala na bieżące monitorowanie postępów oraz szukanie przyczyn pojawiających się trudności.


Błędy eliminacyjne na pierwszym etapie diety.

1. Eliminacja wszystkich produktów zawierających FODMAP

Niestety zdarza się, że osoby rozpoczynające dietę wykluczają wszystkie produkty zawierające FODMAP, a nawet pozostałe węglowodany, a także gluten, który nie jest węglowodanem. To nie gluten szkodzi, a fruktany, które rzeczywiście występują w wysokich stężeniach w produktach glutenowych.

Współpraca ze specjalistą na tym etapie opiera się na:

  • Omówieniu dotychczasowego sposobu odżywiania
  • Identyfikacji FODMAP
  • Zastąpieniu produktów o wysokiej zawartości FODMAP tymi, o niższych stężeniach
  • Ustalenie bezpiecznych ilość produktów z FODMAP
  • Skonstruowanie listy zakupów
  • Ustalenie plany żywieniowego – dieta powinna być prawidłowo zbilansowana i urozmaicona

Wszystkie te „zabiegi” służą dobrostanowi klienta. Jest on jednocześnie edukowany w zakresie specyfiki, źródeł choroby, jak również otrzymuje realną pomoc w rozpoczęciu diety.


2. Pozostanie na etapie eliminacji przez długie miesiące, a nawet lata.

Według zaleceń twórców diety Low FODMAP etap eliminacji nie powinien trwać dłużej niż 6-8 tygodni. Zdąża się jednak, że osoba , która odczuwa wymierną poprawę samopoczucia, obawia się ponownie rozszerzać dietę. Ujmując to kolokwialnie – „czuje się dobrze, więc po co cokolwiek zmieniać?” Pojawia się strach, że jakiekolwiek urozmaicenie diety spowoduje nawrót dokuczliwych dolegliwości, których właśnie tak bardzo nie chcemy.

Rolą dietetyka na tym etapie jest edukacja, ponieważ:

Low FODMAP to dieta eliminacyjna

Nie można stosować jej przez całe życie, ponieważ:

  • może powodować niedobory w organizmie
  • trwały niedobór FODMAP powoduje zaburzenia mikroflory jelitowej

Rozszerzenie diety jest konieczne, bo produkty FODMAP są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.


3. Dieta nie działa

W idealnej sytuacji, pierwszy etap diety ma doprowadzić do poprawy samopoczucia pacjenta. Zdarza się jednak, że samopoczucie nie poprawia się. Powoduje to frustrację i zniechęcenie, zarzucenie diety, ponieważ według nas dieta nie działa.

Dietetyk pomaga odnaleźć przyczynę tego stanu. Przede wszystkim podejmuje decyzje o przerwaniu lub kontynuacji eliminacji. Następnie szuka przyczyn utrzymywania się dolegliwość.

Wśród potencjalnych winowajców można wymienić:

  • niezdiagnozowane alergie pokarmowe
  • przerost grzybów z rodzaju Candida
  • Spożywane używki – alkohol, kawa
  • Nietolerancję histaminy

Wykwalifikowany, doświadczony dietetyk będzie w stanie po utrzymujących się objawach, oraz wynikach badań zdiagnozować źródło utrzymujących się problemów i wdrożyć niezbędne modyfikacje diety oraz suplementacji.


Błędy na drugim etapie diety

Rozszerzanie diety – spontaniczna reintrodukcja

Produkty z FODMAP muszą być ponownie wprowadzone do diety ponieważ są one źródłem energii, oraz wspierają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Współpraca z dietetykiem na tym etapie jest kluczowa. Opiera się na pracy z dzienniczkiem żywieniowym w którym pacjent odnotowuje wszystkie prowokacje oraz ocenę samopoczucia. Pozwala to na jest ponowne wprowadzenie żywności o wysokiej zawartości FODMAP do indywidualnej tolerancji, co właśnie jest ostatecznym celem współpracy


Rolą specjalisty w całym procesie dietoterapii jest przede wszystkim edukacja. Pacjent dowiaduje się czym dokładnie są FODMAP, jakie są różnice między nimi, a tym samym jak oddziałują na nasz organizm. Potrafi odpowiednio zareagować na płynące z ciała symptomy, umiejętnie rozgranicza niegroźne, charakterystyczne dla wszystkich zdrowych osób od tych niepokojących. . Pacjent potrafi zareagować na ewentualne pojawiające dolegliwości ponieważ wie, że wrażliwość na poszczególne FODMAP zmienia się w czasie.


Literatura:

  1. Christopher J. Black, Heidi M. Staudacher, Alexander C. Ford. Efficacy of a low FODMAP diet in irritable bowel syndrome: systematic review and network meta-analysis. Neurogastroenterology (2021)
  2. Jacqueline S Barrett. How to institute the low-FODMAP diet. Journal of Gastroenterology and Hepatology. 2017; 32(Suppl. 1): 8–10
  3. Emma P Halmos. When the low FODMAP diet does not work. Journal of Gastroenterology and Hepatology 2017;32(Suppl. 1): 69–72

Joanna


Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Required fields are marked *


os. Wichrowe Wzgórze 33C
61-699 Poznań
tel: +48 511 02 99 44

ZNAJDŹ MNIE TAKŻE NA:


na Facebooku

na Instagramie